Leczenie bruksizmu
To nadmierna nadaktywność mięśni żwaczy. Prowadzi do zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Skutkuje to zmianą owalu twarzy, ścieraniem zębów, odsłanianiem korzeni zębowych, bólem stawów skroniowo- żuchwowych, migreną, napięciem karku, bólami pleców oraz problemami ze słuchem.
Bruksizm to nadmierna i mimowolna nadaktywność mięśni żwaczy, która prowadzi do coraz mocniejszego zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Przy bruksizmie zmienia się nasz owal twarzy, który staje się ciężki i kwadratowy. Oprócz skutków wizualnych są również zdrowotne ponieważ ścieramy zęby, odsłaniają się korzenie zębowe, pojawiają się bóle stawów skroniowo-żuchwowych, migreny, napięcia karku, bóle pleców, czy problemy ze słuchem. Przyczyny powstawania bruksizmu są różnorodne i indywidualne.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu ułoży plan zabiegu dostosowanego indywidualnie do potrzeb Twojej twarzy dobierając odpowiednią ilość toksyny botulinowej. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca (mięsień żwacz) podaje substancję za pomocą cienkiej igły. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta. Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny.
Zabieg ten nie zostawia praktycznie żadnych śladów. Jest zupełnie nieinwazyjny i właściwie bezbolesny. Można odczuwać dyskomfort związany z wkłuciem igły, ale wystarczy zastosować miejscową maść znieczulającą. W miejscu podania preparatu może wystąpić odczucie lekkiego rozpierania.
Efekty zabiegu:
Efekt uzyskuje się w ciągu około tygodnia po zabiegu. Zabieg powoduje rozluźnienie mięśni i zapobiega ich nadreakcji. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.
Jak często wykonujemy zabieg ?
Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu mięśnie żwacze znów zaczynają pracować normalnie, a my zdecydowanie odczujemy wzmocniony nacisk na szczęce. Zabieg dobrze jest powtarzać, gdyż czas działania jak i odstępy między kolejnymi zabiegami wydłużają się na skutek osłabienia mięśni.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- stosowanie antybiotyków,
- stany grypowe,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in. aspiryna).